Prawo

Pojęcie choroby zawodowej

Co to jest choroba zawodowa? Czy każda choroba może być uznana za chorobę zawodową? Jakie muszą być spełnione przesłanki dla uznania danej choroby za chorobę zawodową? Co przysługuje pracownikowi, u którego została stwierdzona choroba zawodowa?
wypadek samochodowy
Opracowanie: David Amsler
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com

Odszkodowanie z OC komunikacyjnego a szkoda w mieniu posiadacza pojazdu

Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych to jeden z najczęściej zawieranych kontraktów ubezpieczeniowych, którego zasadniczym celem jest ochrona osób poszkodowanych wskutek wypadków lub kolizji drogowych. Ochrona ta obejmuje zarówno szkody na osobie, tj. uszkodzenie ciała czy rozstrój zdrowia, jak i szkody w mieniu, czyli np. uszkodzenie innego pojazdu. Nie ma żadnych komplikacji, jeżeli poszkodowany to tzw. osoba trzecia, czyli podmiot znajdujący się poza umownym stosunkiem ubezpieczyciel – posiadacz pojazdu. Wątpliwości pojawiają się natomiast, kiedy szkoda spowodowana jest w mieniu samego posiadacza, który jednocześnie był ubezpieczonym od odpowiedzialności cywilnej z ruchu pojazdu, który wywołał szkodę.
paragraf
Opracowanie: www.projektoskop.pl
Zaczerpnięte z: www.projektoskop.pl

Nowa ustawa o kredycie konsumenckim

18 grudnia 2011 r. weszła w życie nowa ustawa o kredycie konsumenckim. Warto przyjrzeć się bliżej jej uregulowaniom, które znacznie odbiegają od znajdujących się w poprzedniej ustawie, z dnia 20 lipca 2001 roku.
obliczenia podatkowe
Opracowanie: Lucas Hayas
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com

Odwołanie od decyzji w prawie podatkowym

Podobnie jak w ogólnym postępowaniu administracyjnym, od decyzji organu podatkowego również przysługuje środek odwoławczy, regulowany przepisami Ordynacji Podatkowej. Obie instytucje różnią się pod kilkoma względami, przy czym odwołanie w postępowaniu podatkowym charakteryzuje dalej idący formalizm.
prawo
Zaczerpnięte z: www.morguefile.com

Wybór komornika do prowadzenia egzekucji

Chociaż przepisy kodeksu postępowania cywilnego wprowadzają generalną zasadę, że egzekucję prowadzi komornik właściwy ze względu na sposób egzekucji (a zatem komornik właściwy ze względu na miejsce położenia rzeczy lub ogólną właściwość dłużnika), wierzycielowi pozostawiono w tym zakresie prawo dokonania swobodnego wyboru, odsyłając do odrębnej ustawy. Czy takie rozwiązanie sprawdza się w praktyce?
paragraf
Opracowanie: www.projektoskop.pl
Zaczerpnięte z: www.projektoskop.pl

Uprawnienia organu koncesyjnego przed podjęciem decyzji w sprawie udzielenia koncesji lub jej zmiany

Na podstawie artykułu 50 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej przyznaje organ koncesyjny posiada dwa uprawnienia, z których może skorzystać na etapie postępowania koncesyjnego zanim podejmie decyzję o udzieleniu (lub zmianie) koncesji. Pierwsze z nich ma umożliwić dokonanie weryfikacji formalnej, drugie ma na celu kontrolę prawdziwości faktów podanych we wniosku koncesyjnym przez przedsiębiorcę.
Pieniądze, Euro
Opracowanie: http://sxc.hu
Zaczerpnięte z: http://sxc.hu

Umowa factoringu

Factoring, wykształcony w drodze praktyki działalności instytucji finansowych, jest to alternatywny sposób zapewniania przez przedsiębiorców obrotowych środków finansowych, a także zabezpieczenia przed nieściągalnością należności z tytułu zawieranych transakcji.
Młodzież, pokój młodzieżowy
Opracowanie: http://www.sxc.hu
Zaczerpnięte z: http://www.sxc.hu

Autorskie prawa osobiste i majątkowe

Autorskie prawa osobiste chronią więź twórcy z utworem, która – inaczej niż w przypadku autorskich praw majątkowych – jest nieograniczona w czasie, niezrzekalna i niezbywalna. Praktycznym wyrazem tego szczególnego charakteru autorskich praw osobistych jest ich przynależność do twórcy, także w przypadku przeniesienia przez niego autorskich praw majątkowych do utworu na rzecz innej osoby.
Zakupy w hipermarkecie
Opracowanie: MollySVH
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com

Ochrona zbiorowego interesu konsumentów - analiza pojęcia na tle orzecznictwa

Określenie, czym jest zbiorowy interes konsumentów ma kluczowe znaczenie, jednakże nie jest to zadanie proste z uwagi na brak zdefiniowania tego pojęcia przez ustawodawcę. Ograniczył się on jedynie do stwierdzenia w art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 16 lutego 2007r. o ochronie konkurencji i konsumentów, że „nie jest zbiorowym interesem konsumentów suma indywidualnych interesów konsumentów”.
stopy
Opracowanie: www.niedajmysie.pl
Zaczerpnięte z: www.niedajmysie.pl

Razem raźniej i skuteczniej

Czujesz się oszukana przez bank, operatora sieci komórkowej lub sklep internetowy? Nie dostałaś należnego odszkodowania od swojego ubezpieczyciela? To tylko przykłady nadużyć, jakich dopuszczają się firmy i instytucje wobec konsumentów.
1 2 3
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.