Gdzie warto ulokować nadwyżkę pieniędzy?

Biznes, mężczyźni
Opracowanie: Biuro Prasowe Starter
Zaczerpnięte z: Biuro Prasowe Starter
Gwałtowny spadek oprocentowania depozytów bankowych, z których już ubyło ponad 6 mld złotych, spadek rentowności polskich papierów dłużnych, czy malejąca atrakcyjność skarbowych obligacji stają się nieatrakcyjne dla przedsiębiorców i coraz bardziej sprzyjają inwestycji w nieruchomości. Zakup mieszkania pod wynajem to dziś interesująca i korzystniejsza alternatywa od bankowej lokaty.

Obniżenie stóp procentowych spowodowało, że Polacy wycofują środki zgromadzone na lokatach bankowych. Podawane przez Narodowy Bank Polski średnie oprocentowanie lokat rocznych wyniosło w kwietniu 3,3%, a to oznacza, że po odjęciu tzw. podatku Belki, rentowność dwunastomiesięcznej lokaty to tylko 2,67%. Nic dziwnego, że inwestorzy zastanawiają się nad lokowaniem swoich pieniędzy na giełdzie lub w nieruchomościach.

W co inwestujemy?
W jednym z ostatnich badań przeprowadzonych przez Lion’s House i portal do najbezpieczniejszych według Polaków inwestycji należały nieruchomości (ziemia, mieszkanie i nieruchomości komercyjne). Nie dziwią mnie takie wyniki – stwierdza Piotr Śliwka, Dyrektor Regionalny Home Broker - obecnie na rynku nieruchomości ceny za metr kwadratowy mieszkania spadły do tych, które mieliśmy w roku 2006. Niskie ceny metra kwadratowego i korzystne oprocentowanie kredytów powodują zwiększenie zainteresowania zakupem nieruchomości i przeznaczeniem jej na wynajem – dodaje Śliwka. Eksperci podkreślają, że nawet przy nieco wahającej się opłacalności inwestowania w mieszkania na wynajem, wciąż jest to lepsza opcja niż wyłożenie funduszy na obligacje skarbowe czy przechowywanie środków w formie depozytu bankowego. Analitycy podpierają się przy tym dowodami w postaci danych na temat średnich zysków z depozytów, które na początku kwietnia 2013 r. wynosiły tylko 2,8%. Podobnie jest z 10-letnimi obligacjami, których oprocentowanie może wynieść 2,8%, ale jedynie wtedy, gdy inflacja w przyszłym roku będzie zbliżona do tej obecnej.

Co kupować pod wynajem?
Dziś dużo osób kupuje mieszkania pod wynajem i widoczne jest przenoszenie pieniędzy z rynków finansowych na nieruchomości. Ta tendencja może doprowadzić do dużej konkurencji na tym rynku, a w konsekwencji spadku za cen za wynajem i mniejszego zysku dla najemców. Warto, więc zastanowić się w jaki rodzaj nieruchomości pod wynajem zainwestować, aby mieć nie tylko lokatorów, ale także zarabiać na zakupionym lokalu – informuje Piotr Śliwka. Jedną z ciekawszych form na ulokowanie swoich nadwyżek finansowych jest np. wykupienie apartamentu pod wynajem. Warto przeanalizować tego typu inwestycję pod kątem biznesowym i przyjrzeć się korzyściom, które mogą czerpać inwestorzy z najmu takiego lokalu. Apartamenty pod wynajem to najczęściej lokale niemieszkalne - oznacza to tyle, że nie może w takim apartamencie zameldować nikogo na pobyt stały, co w efekcie pomaga w pozbyciu się nieuczciwych najemców. Z perspektywy biznesowej większe znaczenie mają tu jednak podatki i stopy zwrotu z inwestycji.

Podobnie zajmujące artykuły znajdziesz w podobnym serwisie. Jeżeli masz ochotę je przeczytać - zobacz pod linkiem (http://kancelaria-mackowiak.pl/porady-prawne), który jest tutaj.

A pod tym względem lokale niemieszkalne mają sporo do zaoferowania. Jednym z przykładów inwestycji opartej na wynajmie lokali niemieszkalnych jest wrocławski projekt STARTER, który oferuje swoim klientom tzw. mikro apartamenty (małe kawalerki o powierzchni od 12 do 27 metrów kwadratowych). Ta pierwsza tego typu inwestycja w Polsce jest interesująca dla osób chcących inwestować w nieruchomości pod wynajem.

Gwarantowany 9% zysk
Wrocławski developer oferuje także inwestorom możliwość oddania zakupionego apartamentu w zarządzanie tzw. operatorowi. Dzięki temu właściciel lokalu może zlecić operatorowi szukanie lokatorów, konserwację i utrzymanie lokalu, lub pilnowanie rozliczania mediów. Dodatkowo operator gwarantuje właścicielom mikro apartamentów stały procent zysku, który wynosi 9% wartości lokalu w skali roku. Proponowana stopa zwrotu na takim poziomie jest atrakcyjna, np. w porównaniu z lokatami bankowymi, gdzie można otrzymać ok. 4-5 % zysku, a po odjęciu podatku Belki oraz opłat i prowizji, zazwyczaj zostaje ok. 2-3 %. Obserwując zachodzące na rynku nieruchomości zmiany, tego typu projekty mają duże szanse na bycie dochodowymi – stwierdza Piotr Śliwka z Home Brokera.

Niezmiernie nam przyjemnie, że nasz tekst zostawił po sobie przyjemne wrażenie. Pragniemy zaprosić Cię do kolejnej witryny - tam można zobaczyć także (https://www.adforce.pl/111-pendrive/231-pendrive/) świeże wpisy.

- Zobaczmy to na przykładzie. Jeżeli kupujemy pod wynajem nowe mieszkanie dwupokojowe z wykończeniem za 300 tys. złotych i bierzemy na nie kredyty to żeby kwota z wynajmu takiego mieszkania zapewniła nam jedynie spłatę kredytu to musielibyśmy wynająć je za ok 1300-1600 złotych + opłaty. Bazując na przykładzie Startera, właściciel takiego lokalu może, po pierwsze wziąć niższy kredyt na jego zakup oraz zaproponować niższą cenę wynajmu. Do tego dochodzi gwarancja stałego rocznego zysku oraz zwrot podatku VAT i atrakcyjna stawka amortyzacji. Dla inwestora oznacza to osiągnięcie z wynajmu takiego mikro apartamentu wyższej stopy zwrotu tej inwestycji – podsumowuje Piotr Śliwka. Biorąc pod uwagę cenę mikro apartamentu, który deweloper oddaje „pod klucz”, zastosowanie indywidualnych stawek amortyzacji oraz zwrotu podatku VAT inwestor może liczyć na możliwość uzyskania zwrotu inwestycji nawet po siedmiu latach.
Zaczerpnięte z: Biuro Prasowe Starter
Opracowanie: Karolina Gużda
20/08/13, 09:18:07
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.