W jaki sposób zadbać o porządek w dokumentach?

W domu większości osób znajduje się mnóstwo przeróżnych dokumentów, jakie powinniśmy zbierać przez wzgląd na ich ważność. Niestety bardzo często okazuje się, że nie jesteśmy w stanie zaprowadzić w nich porządku.

księgowa
Niekiedy nie wiemy, co może okazać się kiedyś przydatne, a co nie, przez co zbieramy właściwie wszystko. I choć niekiedy staramy się nawet posprzątać wszelkie dokumenty, to jednak najczęściej po paru dniach porządku, wszystko powraca do normy, czyli do standardowego chaosu. Jak zatem utrzymać porządek w dokumentach na długi czas?
Dość istotne jest, żebyśmy już na wstępie utworzyli kategorie poszczególnych typów dokumentów, jakie mamy w naszym mieszkaniu. Warto jest gromadzić przede wszystkim najważniejsze dokumenty dotyczące zaciąganych przez nas kredytów - szczególnie potwierdzenia spłat. Trzeba je zachować, aż do chwili spłaty całego zadłużenia, a nawet nieco dłużej. Warto także przygotować kopie większości dokumentów, jakie np. sporządzaliśmy na potrzeby wszelkiego rodzaju finansowych transakcji czy też przy okazji dopełnienia określonych spraw w urzędach.

Jeżeli interesuje Cię to zagadnienie, to odsyłam do strony (https://pizzahut.pl/restauracje/bydgoszcz), gdyż znajdziesz tam dużo fascynujących Cię tematów, które są tam opisane.

Oprócz tego konieczne jest zachowywanie dokumentów takich jak akty notarialne lub też świadectwa pracy.


rachunki
Wiele osób przechowuje także rachunki za stałe opłaty, takie jak gaz lub prąd, jak również zaświadczenie zapłaty. Niektórzy zachowują także rachunki za różnego typu produkty, które nabyli w sklepie. Czasami mogą się one przydać, głównie w sytuacji dokonywania późniejszych reklamacji.
Niezwykle istotne jest również, żebyśmy posiadali w naszych dokumentach specjalną kategorię z dokumentami przygotowanymi na potrzeby Urzędu Skarbowego (dokładne informacje o pit 2015). Są to rozmaitego rodzaju dokumenty i potwierdzenia, dzięki którym dokonane zostały rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Muszą być one zachowane przez pięć lat licząc od końca roku, w jakim miało miejsce rozliczenie. W sytuacji braku tych dokumentów, fiskus ma prawo zarządzić nawet karę i żądać zwrotu kwoty, która została odliczona od podatku, zwiększoną dodatkowo o odsetki ustawowe. Warto zatem pamiętać o tym wykonując rozliczenie PIT 2014 (szczegóły). To niezwykle istotne, aby uniknąć w przyszłości zbytecznych kłopotów.
23/08/24, 08:06:03
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.