Wybierz skalę podatkową przed 20 stycznia

Do 20 stycznia biznesmeni muszą zdecydować, czy pozostają przy istniejącej formie opodatkowania, czy decydują się na wyróżniający się sposób rozliczeń z fiskusem w 2012 roku. Zaledwie skala podatkowa daje możliwość na odliczenie od podatku ulgi na dzieci oraz korzystne rozliczenie wraz z małżonkiem lub samotnie wychowywanym potomkiem. Nie jest natomiast wskazana dla przedsiębiorstw, które dużo zarabiają.


Osoby fizyczne prowadzące działalność mają cztery drogi na płacenie podatków: skalę podatkową (stawki 18% i 32%), liniową, 19-proc. stawkę podatku, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz kartę podatkową. Wybór powinien być zamierzony, gdyż po 20 stycznia zmiana opodatkowania nie będzie możliwa przez kolejny rok. Nasz cykl inicjujemy od skali podatkowej.

Atutem skali podatkowej jest również sposobność obniżania przychodów firmy o koszty ponoszone w związku z wykonywaną działalnością. Im większe koszty uzyskania przychodów, tym mniejsza podstawa opodatkowania - a w efekcie relatywnie niższy podatek. Skala podatkowa będzie więc najbardziej opłacalna dla tych przedsiębiorców, których działalność wymaga ponoszenia wysokich nakładów.
18/08/03, 10:12:01
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.