Zatory płatnicze wstrzymują rozwój firm

Aż dwie trzecie polskich przedsiębiorstw deklaruje, że ogranicza inwestycje. Głównym tego powodem są przestoje płatnicze, nadmierne podatki jak również bariery prawne utrudniające rozpoczynanie nowych przedsięwzięć.

Tak wynika z badań Krajowego Rejestru Długów przeprowadzonych wśród 1800 firm z całego kraju. Zdecydowana większość firm dozuje wydatki na rozwój własnego biznesu.

Gdy uznasz, że warto by było zgłębić inny aspekt tej sprawy, kliknij ten link i przeczytaj ponadto więcej szczegółów w tekście (https://toc.org.pl/o-toc/).

Ograniczenia w inwestowaniu odnoszą się głównie mikroprzedsiębiorstw. Ponad połowa z nich zmniejsza inwestycje. Wśród małych firm ograniczenia sięgają 40 proc., średnich - 24 proc. i dużych - 14 proc. Przy czym średnie i duże firmy jeśli zmniejszają swoje zaangażowanie inwestycyjne, to w stopniu małym, podczas gdy w przypadku mikroprzedsiębiorców i małych firm redukcje są znaczne.

Przedsiębiorstwa przy wydawaniu pieniędzy na inwestycje i rozwój biznesu nie zwracają większej uwagi na ogólno krajowe i międzynarodowe wskaźniki makroekonomiczne. Mniejszy wpływ miały i mają obecnie prognozy rozwoju gospodarczego, wysokość stóp procentowych oraz konieczność spełnienia wymogów dotyczących ochrony środowiska naturalnego.

Jeśli przyjrzeć się poszczególnym branżom oraz firmom w zależności od ich wielkości, widać znaczną różnicę w postrzeganiu ważności barier. Zatory płatnicze, podatki i zaufanie do instytucji są szczególnie ważne przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych przez małe firmy.
Artykuł powstał we współpracy z - program do faktur
Zaczerpnięte z: ifirma.pl
23/04/01, 07:02:06
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.