Na czym polega odzyskiwanie należności i jakie prawa przypadają dłużnikowi

Kredyty, "chwilówki" - coraz to więcej Polaków zadłuża się w rozmaitych instytucjach. Wszystko jest dobrze, póki spłacamy raty o czasie, gorzej, kiedy zaczyna brakować pieniędzy na terminowe oddawanie należności. Jakie prawa przypadają dłużnikowi, kiedy zgłosi się do niego firma windykacyjna. Co robić? Jak podejmować rozsądne decyzje? Czym jest windykacja i jakie są jej typy? Na początek pragnę wyjaśnić, że windykacja to nie to samo, co egzekucja komornika.

należności
Opracowanie: Daniel Deppe
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Chociaż podstawowy ich zamysł wydaje się być ten sam – zatem odebranie należnych pieniędzy, to jednak bazują one na całkowicie innych prawach. Windykacja wierzytelności jest to rodzaj mediacji pomiędzy dłużnikiem a osobą czy też instytucją, jaka udzieliła pożyczki (kliknij: szczegóły na saf.com.pl). Zawżdy opiera się na dialogu. Windykator, reprezentujący konkretną osobę albo firmę, nie zajmuje dóbr dłużnika (tak jak czyni to komornik), tylko robi wszystko, ażeby dobrowolnie podpisał on ugodę. Dzięki temu na ogół udaje się wypracować kompromis, zważający na potrzeby a także możności obu stron. W praktyce wygląda to tak, iż osoba chcąca odebrać swoje pieniądze, zwraca się do jednostki windykacyjnej, jaka na jej prośbę kontaktuje się z dłużnikiem. W większości wypadków wierzyciel odzyskuje należne mu pieniążki pomniejszone oczywiście o prowizję. Jest to praktyczne, bo nie musi się zajmować całym przebiegiem osobiście. Zazwyczaj stosowane są 2 rodzaje windykacji: pojednawcza – polega na wysyłaniu upomnień a także systematycznym przypominaniu dłużnikowi, że powinien zwrócić należne pieniądze, sądowa – kiedy polubowna windykacja nie działa, firma windykacyjna SAF S.A. skieruje sprawę do sądu. Wtenczas ten może nakazać zwrot dóbr, natomiast do akcji wejdzie już egzekutor.


Następne artykuły

Polubowne rozwiązania w windykacji business to business - co należy wiedzieć

windykacja
Opracowanie: Andrius Repsys
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Biznesmeni coraz to częściej mają kłopoty z kontrahentami, którzy nie regulują swych zobowiązań w terminie. Rozmowy na temat spłat bywają nieskuteczne. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem z punktu spojrzenia zarządzającego przedsiębiorstwem może być skorzystanie z możliwości, jakie daje tak zwana windykacja polubowna. Biznesmeni do dyspozycji mają jednostki z dedykowaną propozycją dla sektora B2B. Przedstawiamy nieco wskazówek, w jaki sposób przygotować się do kooperacji z jednostką windykacyjną.

windykacja
Opracowanie: Ken Teegardin
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Dla dłużnika zawsze najlepszym wyjściem jest windykacja polubowna, bowiem istnieje szansa, żeby się dogadać oraz nie popaść w dalsze opały. Dobrze jest mieć na względzie, że tak wierzycielowi, jak również reprezentującej go jednostce windykacyjnej, finalnie zależy na odzyskaniu pieniążków – będą zatem robić wszystko, aby dłużnik był w stanie oddać dług, choćby w ratach.

Wejdź na stronę autora (https://tablicowo24.pl/kategorie/przegrody). Nakłaniamy Cię gorąco! A to z tego powodu, że oczekuje tam na Ciebie masa dodatkowych oraz interesujących wiadomości.

I jeszcze jedna istotna uwaga. Dłużnik nie ma obowiązku wpuszczać windykatora do mieszkania.
23/02/05, 07:31:05
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.