Gdyby tylko wszyscy umieli przeliczać szybko matematyczne szanse na wygraną w różnych loteriach! Logicznie o tym myśląc, nigdy nie zagralibyśmy wów
czas w totolotka. Szczęśliwie dla organizatorów płatnych gier losowych, a przede wszystkim wielkich
loterii, nie umiemy tak dobrze dokonywać obliczeń.
I dodatkowo nasze myślenie jest obarczone błędem kognitywnym nazwanym
błąd optymizmu.
Błąd optymizmu został opisany przez uczonych badających, jak dobrze ludzie szacują swoje szanse na zapadnięcie w chorobę. Eksperyment dowiódł, że ludzie zwykle uważają możliwość pojawienia się choroby za mniejsze we własnym przypadku niż w przypadku innych. Co to znaczy? Że nawet jeśli zdają sobie sprawę, że mają dokładnie takie same szanse na przejście raka, czują, że problem choroby dotyka raczej innych ludzi.

Opracowanie: MBWA PR
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Każda loteria musi opierać się podobnym myśleniu. Możemy słuchać naukowców i całkowicie zdawać sobie sprawę, że nasza szansa na wygranie wynosi jeden do stu milionów, lub i miliarda, ale niemało osób i tak kupi kupon. Zakładając, że te dane dotyczą innych, że to prędzej inni będą walczyć z niefartem.
Nie zwlekaj -
czytaj artykuł na temat, który tu zaprezentowaliśmy. Dużo detali znajdziesz w tekście dołączonym pod poniższym linkiem.
Charakteryzujemy się po prostu tym, że przeszacowujemy prawdopodobieństwo zdarzeń pozytywnych, a niedoszacowujemy perspektyw negatywnych. Zakładamy zatem, że kupując los, to my, a nie inni, będziemy mieli szczęście.

Zaczerpnięte z: flickr.com
W naszych
czasach coraz więcej osób kończy studia, jednakże nie analizują na poważnie, co zrobić, by w
życiu jak najlepiej prosperować i nie bać się przyszłości, jaka przyjdzie za kilkadziesiąt lat. Warto jest więc już dziś pomyśleć o tym, aby na przyszłość mieć zabezpieczenie finansowe. Niewątpliwie ludzie, którzy np. wiedzą, czym jest elektromontaż, a dodatkowo w praktyce potrafią go zrobić, mogą liczyć na wiele pracy. Rośnie więc wartość rynkowa pracowników, którzy posługują się mało rozpowszechnionymi umiejętnościami. Grzebanie w papierkowej pracy nie jest tak samo dobrze opłacane jak wiedza o tym, co np. robią roboty żelbetonowe i o umiejętnościach ich ekspresowej obsługi, czy, jeśli trzeba naprawy. Pracy z pewnością dla nas nie zabraknie, stąd warto jest rozważyć takie oferty, jakie wyszukać można na różnych stronach internetowych.
Objawia się w wielu sytuacjach życiowych, nie tylko w tym, że w czasie losowania dużych nagród mnóstwo osób
zakupuje losy czy wysyła wiadomości tekstowe, by wygrać. Podobnie jest np. przy nabywaniu ubezpieczeń lub w postrzeganiu własnego potomstwa. Błąd optymizmu towarzyszy nam zatem przy wielu sytuacjach, czasem nawet bywa wykorzystywany przez specjalistów trudniących się np. sprzedażą. Nie potrzeba nikogo okłamywać, hasła reklamowe prezentujące przed nami atrakcyjne możliwości wcale nie kłamią.