Lean Management, czym jest?

Każdy właściciel przedsiębiorstwa, jej dyrektor lub menadżer, napotyka się z problemem podwyższenia jakości pracy i obniżania kosztów. Bez względu na to, o jakiej gałęzi przemysłu, o jakim państwie i jakiej wielkości przedsiębiorstwa mówimy.


Przydatne z całą pewnością może okazać się zastosowanie koncepcji Lean Management. Jest to jedna z metod służących doskonaleniu przedsiębiorstwem, w szczególności produkcją. Wykorzystywana szczególnie w procesie restrukturyzacji.

Do lat 80 ubiegłego wieku produkcja przemysłowa polegała na wytwarzaniu drogich i materiałochłonnych produktów, które były przeznaczone dla wąskiej grupy odbiorców.

Chcemy przekazać Ci nowy wpis na zbliżony temat. Mamy nadzieję, że przypadnie Ci do gustu. Wejdź w link - tam czeka na Ciebie interesujące zagadnienie (https://www.rathgeber.pl/corporate/kompetencje/uszlachetnianie-powierzchni).

Fabryki w ramach takiej koncepcji tworzyły duże zapasy materiałów i gotowych wyrobów, posiadały rozdęte biurokracje i marnowały czas swoich pracowników. Wtedy japońscy inżynierowie z zakładów Toyoty opracowali system zarządzania produkcją, którego zasadniczym przesłaniem było unikanie wszelkiego rodzaju marnotrawstwa drogą ciągłego procesu całego przedsiębiorstwa, i który, umiejętniej wykorzystał ich czas oraz oszczędził im wysiłku.
Umowa biznesowa
Opracowanie: Startup Registry
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Sukces zaskoczył pomysłodawców, linie montażowe Toyoty obniżyły nakłady o połowę, w następstwie tego podnosząc efektywność a co więcej, zgadzając się na sprzedaż z czterokrotnie większą marżą niż dotychczas.

W naszym kraju pojecie szczupłe zarządzanie znane jest od końca lat 90. Liderem wdrożenia Lean Management jest Dolny Śląsk, gdzie już ponad 50 firm wykorzystuje techniki zarządzania przedsiębiorstwem oparte na zasadach eliminacji rozrzutności.
Jak można dowiedzieć się na , wdrożenie zasad LM jest związane z zarządzaniem zmianą w organizacji, ponieważ LM to nie tylko reguły, lecz przede wszystkim zarządzanie personelem, kształtowanie zachowań i postaw pracowników. Z tej przyczyny zarządzanie zmianą opiera się głównie na motywacji, komunikacji oraz dobrym nastawieniu do zmian wśród załogi - więcej na .


Istotną korzyścią zastosowania koncepcji Lean management będzie nie tylko zadowolenie pracowników i związanie przez nich swojej kariery z firmą na dłuższy okres, ale przede wszystkim widoczne wskaźniki poprawy samej organizacji produkcji, związane z redukcją kosztów, skróceniem czasu dostawy, czy poprawą jakości, a co za tym idzie lepszym wynikiem finansowym całej firmy. Czy warto więc zacząć od ludzi? Oczywiście!
24/02/07, 12:27:05
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.