Umowy
paragraf
Opracowanie: www.projektoskop.pl
Zaczerpnięte z: www.projektoskop.pl

Nowa ustawa o kredycie konsumenckim

18 grudnia 2011 r. weszła w życie nowa ustawa o kredycie konsumenckim. Warto przyjrzeć się bliżej jej uregulowaniom, które znacznie odbiegają od znajdujących się w poprzedniej ustawie, z dnia 20 lipca 2001 roku.
Układ biznesowy
Opracowanie: Office of Naval Research
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com

Ugoda w świetle przepisów k.c.

Zawarcie ugody dopuszczalne jest nie tylko w celu zakończenia zawisłego już sporu sądowego. Niekiedy strony dążą do wyeliminowania stanu niepewności albo możliwego lub powstałego sporu jeszcze przed ziszczeniem się takich okoliczności, które skutkują powzięciem przez jedną ze stron stosunku zobowiązaniowego decyzji o skierowaniu sprawy na drogę postępowania sądowego celem uzyskania autorytatywnego rozstrzygnięcia sądu.
budowa domu
Opracowanie: David Amsler
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com

Forma wyrażenia zgody przez inwestora a odpowiedzialność solidarna względem podwykonawcy

Zgodnie z art. 647 z indeksem 1 k.c., w umowie o roboty budowlane zawartej między inwestorem a wykonawcą, strony ustalają zakres robót, które wykonawca będzie wykonywał osobiście lub za pomocą podwykonawców. Rozliczenie za wykonane prace budowlane następuje między inwestorem a wykonawcą, który jest zobowiązany do wynagrodzenia podwykonawców. W przypadku zaistnienia trudności w wyegzekwowaniu przez podwykonawcę należności od wykonawcy, może on żądać zapłaty również od inwestora. Warunkiem koniecznym do powstania odpowiedzialności solidarnej po stronie zarówno inwestora, jak i wykonawcy, jest wyrażenie zgody przez inwestora na pracę danego podwykonawcy.
Praca na komputerze
Opracowanie: Abd allah Foteih
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com

ABC umów na czas zastępstwa

Często zdarza się, że pracownik z usprawiedliwionych przyczyn (choroba, urlop macierzyński, urlop wychowawczy) nie może przez określony czas świadczyć pracy u pracodawcy, z którym łączy go stosunek pracy. W takim wypadku pracodawca postawiony jest w bardzo niekomfortowym położeniu, gdyż dłuższa nieobecność pracownika może stać na przeszkodzie prawidłowemu funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Ustawodawca przewidział takie sytuacje wprowadzając instytucję umowy na czas zastępstwa nieobecnego pracownika(art. 25 § 1 Kodeksu Pracy), która łagodzi skutki czasowych niedoborów w kadrze pracowniczej. Poniższy artykuł stanowi zwięzłe omówienie charakteru umowy na czas zastępstwa a także możliwości rozwiązania stosunku pracy powstałego w wyniku takiej umowy.
Praca przy komputerze
Opracowanie: Kevin Jarrett
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com

Zawarcie i wykonanie umowy dostawy

Umowa dostawy, w zagranicznych systemach prawnych rzadko występuje jako samodzielnie wyodrębniona umowa. Najczęściej funkcjonuje jako podtyp umowy sprzedaży zawierającej elementy umowy o dzieło.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.