Inwestować w mieszkania czy fundusze?

Inwestycje, nieruchomości
Opracowanie: http://sxc.hu
Zaczerpnięte z: http://sxc.hu
Od 2000 roku coraz większą popularność zdobywa pośrednie inwestowanie na rynku nieruchomości. Jakie zalety i wady niesie ze sobą wybór tej metody lokaty kapitału?

Zakup mieszkania lub większej nieruchomości wymaga sporych zasobów finansowych lub odpowiednio dużej zdolności kredytowej. Ponadto, dobytkiem trzeba zarządzać, co wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Obecnie łatwiej jest kupić mieszkanie niż je sprzedać a niska płynność rynku może utrudnić wyjście z inwestycji, co odnosi się szczególnie do specyficznych obiektów.

Pośrednie inwestowanie na rynku nieruchomości polega na kupowaniu instrumentów powiązanych z nieruchomościami, czyli listów zastawnych emitowanych przez banki hipoteczne, certyfikatów funduszy nieruchomościowych lub po prostu akcji spółek deweloperskich. Największą zaletą tej metody inwestowania jest niska kapitałochłonność i tzw. podzielność. Podzielność pozwala inwestorowi, w razie potrzeby, na wycofanie części środków finansowych. Takie działanie w wypadku zakupu konkretnej nieruchomości może być utrudnione, ponieważ znalezienie kupca na lokal mieszkalny jest obecnie bardzo czasochłonne. Czas poszukiwania drugiej strony transakcji na rynku wtórnym szacuje się na 3 – 4 miesiące. Na wydłużenie lub skrócenie tego okresu ma wpływ wiele czynników, między innymi: indywidualne cechy nieruchomości lub cena lokalu.

Przy pośrednim inwestowaniu na rynku nieruchomości można skorzystać z wiedzy i doświadczenia wykwalifikowanych specjalistów zarządzających funduszami nieruchomości oraz spółkami deweloperskimi. Opisywany system inwestowania ma także wady. Jedną z nich jest korelacja z rynkiem kapitałowym. W tej kwestii inwestowanie bezpośrednie jest znacznie korzystniejsze, ponieważ ma stosunkowo niską współzależność z giełdą i rynkiem obligacji. Zmiany zachodzące na rynku nieruchomości charakteryzują się pewnym opóźnieniem wobec cyklu gospodarczego, a rynek kapitałowy ma tendencję do jego wyprzedzania. Tym sposobem nieruchomości, jako realne aktywa, mogą być wykorzystywane do dywersyfikacji portfela. W pośrednim inwestowaniu na rynku nieruchomości takiej możliwości nie ma. Ponadto trzeba pamiętać, że w takiej metodzie lokaty kapitału inwestor najczęściej nie może bezpośrednio wpływać na strategię funduszu, czy też spółki deweloperskiej. spółkami (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-wypowiedzenie-umowy-zlecenia-wzor-z-omowieniem)
Zaczerpnięte z: Emmerson S.A.
Opracowanie: Krzysztof Nowak
23/04/07, 07:04:11
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.