Posiadasz przedsiębiorstwo, a może to dokładnie ty jesteś pracownikiem – zobacz wiadomości z tematyki umów i podatków

Marzec to w Polsce czas na przypominanie obywatelom o złożeniu dokumentów PIT. To także często chwila, w której myślimy, co czynić w przyszłości – zostajemy u starego pracodawcy, zmieniamy firmę, a może zakładamy własną działalność gospodarczą?


podatki
Opracowanie: Daniel X. O'Neil
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Zacznijmy od sprawy, jaką bywa podatek od osób fizycznych. Każdego roku statystyczny obywatel naszego państwa musi złożyć w pobliskim Urzędzie Skarbowym dokumenty PIT. Ujęte są w tym dokumencie zarobki z całego roku. Krótko – to, co zarobiliśmy. Oczywiście możemy odliczyć sobie ulgi (jak choćby na dzieci), czy darowizny. Dokument, w którym bez żadnych problemów możemy zobaczyć, jaki jest podatek od osób fizycznych, dostajemy od swego pracodawcy.

Nie musimy więc sami trudzić się z określonymi wyliczeniami. Obliczanie wynagrodzenia mamy z głowy. Kiedy dochodzimy do zdania, iż przedstawione dane nam nie pasują, możemy zacząć poszukiwania nowej pracy. Gdy już taką znajdziemy, przyda się wzór wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika. Łatwo go znaleźć na różnych stronach w Internecie. A wtenczas ściągnąć na sprzęt komputerowy i wydrukować. Warto pamiętać, iż wzór wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika, to wciąż
podatki
Opracowanie: Simon Cunningham
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
tylko wzór i na jego podstawie możemy zrobić swój dokument wypowiedzenia.


Kiedy człowiek chce mieć pewność, ile będzie miał o kolejnego pracodawcy, może skorzystać z kalkulatorów. Obliczanie wynagrodzenia bywa wtedy dziecinnie proste. Wystarczy wprowadzić kwotę brutto i otrzymujemy netto. To niezwykle miły sposób na dokładne rozłożenie kwoty na czynniki pierwsze.

Trzeba pamiętać także o tym, że w obecnych czasach we wszystkim pomoże nam Internet. Starczy otworzyć laptopa, wpisać szukane frazy w wyszukiwarkę i otrzymamy wynik – mnóstwo stron internetowych. A tam poradniki, objaśnienia, a nawet dane teleadresowe firm, które mnóstwo rzeczy zrobią za nas. Szukasz wzorów umów – włącz Internet. Szukasz księgowej – wejdź w Internet. Potrzebujesz się rozliczyć – wejdź Internet. Chcesz otworzyć własną działalność gospodarczą – pomoże ci Internet. Szukasz nowej pracy – tak, też włącz Internet. To skarbnica wiedzy, która jeżeli nie pomoże ci błyskawicznie sama, pokaże drogę, którą musisz iść.
19/10/23, 14:08:05
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.