Ściąganie należności z firm to same kłopoty

Powyżej 35 proc. firm nie reguluje swoich zobowiązań, bo nie dostaje zapłaty od innych, a niespełna 34 proc. ogranicza z tego powodu inwestycje - wynika z Indeksu Należności Przedsiębiorstw (INP) w Polsce, stworzonego przez Krajowy Rejestr Długów BIG.

Podczas wtorkowego spotkania zapoczątkowanego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce podano też, że z przyczyn problemów ze ściąganiem należności w październiku 2011 r. - 9,2 proc. firm limitowało zatrudnienie oraz wzrost pensji, a 7,2 proc. miało kłopoty z wprowadzaniem najnowszych produktów na rynek, zaś 6,5 proc. podnosiło ceny wyrobów lub usług.

Według wiadomości wspomnianych na konferencji, w październiku 2011 r. w całym kraju znacząco wzrosły problemy z odzyskiwaniem należności. "Pogorszenie sytuacji jest na tyle silne, że wskaźnik obniżył się do poziomu obserwowanego w 2010 roku. Z drugiej strony - odsetek firm cierpiących z powodu problemów z odzyskiwaniem należności wciąż jest mniejszy niż obserwowano to w okresie największego nasilenia zjawisk kryzysowych w 2009 roku" - poinformowano.

"Jeszcze trzy miesiące temu co piąta polska firma deklarowała, że nie ma kłopotów z tym, żeby otrzymywać w terminie zapłatę za swoje towary lub usługi. Teraz zaś wskaźnik ten wynosi 11,4 proc. i zaczyna się przekładać na powstawanie zatorów płatniczych" - oznajmił PAP Andrzej Kulik z Krajowego Rejestru Długów BIG.

Eksperci zwracają uwagę jednocześnie, że co prawda więcej przedsiębiorstw ma kłopoty z odzyskiwaniem należności, ale są one przeterminowane tylko kilka miesięcy, a więc niewiele. "To są pierwsze oznaki problemów, które dopiero mogą się pojawić w przyszłości. Sądzę, że nie będzie tak źle, choć rok 2012 na pewno będzie gorszy od 2011" - oznajmił PAP dr Piotr Białowolski ze Szkoły Głównej Handlowej.

Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych - Związek Pracodawców powstała 27 października 1999 roku i skupia kilkadziesiąt istotnych przedsiębiorstw z rynku finansowego w Polsce (np.

Zapewne ciekawią Cię bonusy (https://www.wojtaszak.komornik.pl/dluznik/). Z radością zapraszamy Cię do naszego nowego tekstu, który dla Ciebie przygotowaliśmy. Trzeba jedynie kliknąć w link.

banki, doradców i pośredników finansowych, przedsiębiorstwa pożyczkowe i zarządzające informacją gospodarczą, wierzytelnościami oraz ubezpieczycieli).

KPF to Członek Rady Rozwoju Rynku Finansowego, powołanej do życia przez Ministra Finansów. Konferencja, jako pierwsza organizacja pracodawców spośród nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej przystąpiła do Eurofinas - federacji związków przedsiębiorstw finansowych (European Federation of Finance House Associations), zrzeszającej 18 organizacji z krajów europejskich, reprezentujących ponad 1.100 instytucji finansowych.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości - faktura vat
Zaczerpnięte z: ifirma.pl
21/12/31, 12:02:02
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.