Deregulacja w branży nieruchomości

Paragraf
Opracowanie: www.sxc.hu
Zaczerpnięte z: www.sxc.hu
Otwarcie dostępu do zawodów regulowanych wchodzi w życie. W ostatnich dniach Sejm przyjął projekt tzw. ustawy deregulacyjnej. Całościową lub częściową deregulacją zostało objętych około 50 zawodów. Wśród nich znalazły się profesje związane z branżą nieruchomości. Na czym polegają zmiany wprowadzone przez nową ustawę?

W wypadku zawodów związanych z rynkiem nieruchomości zmiany są większe niż zapowiadał projekt ustawy. Sejm postanowił bowiem jeszcze w większym stopniu ułatwić do nich dostęp.

Zawód pośrednika i zarządcy nieruchomości zostanie otwarty całkowicie. Oznacza to, że osoby zainteresowane tego rodzaju działalnością nie będzie musiały spełniać żadnych wymogów dotyczących wykształcenia, kompetencji, a nawet niekaralności. Kalkulacje ministerstwa sprawiedliwości wykazują, że otwarcie dostępu do zawodu pośrednika może zwiększyć zatrudnienie w tym segmencie rynku o 15-20%.

W zawodzie rzeczoznawców majątkowych także zajdą poważne zmiany. Pierwotny plan przewidywał jedynie skrócenie długości wymaganej praktyki zawodowej (z 12 do 6 miesięcy). Natomiast nowo przyjęta poprawka wprowadza więcej ułatwień, np. wymóg wykształcenia zostanie obniżony z wyższego magisterskiego do wyższego. Dodatkowo, jeżeli program studiów powstanie na podstawie umowy pomiędzy uczelnią a organizacjami zawodowymi rzeczoznawców majątkowych, to będzie mógł on zwalniać z egzaminu zawodowego. Sytuacja będzie analogiczna w przypadku praktyki zawodowej. Zwolnione z egzaminu będą także osoby, które posiadają udokumentowane dwuletnie doświadczenie na stanowisku związanym z wyceną nieruchomości.

To nie koniec deregulacji. Zgodnie z zapowiedzią Ministra Gowina kolejne dwie transze uwolnią jeszcze ok.

Gdy uznasz, że opublikowane w tym tekście informacje są godne uwagi, sprawdź dodatkowo szczegóły w linku prawnik oleśnica. Będą tam tak samo wartościowe dane.

200 zawodów.
Zaczerpnięte z: Emmerson S.A.
Opracowanie: Marcin Płaziński
21/01/28, 16:24:08
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.