Jak gospodarować budżetem domowym?

świnka skarbonka
Opracowanie: *NEXT* design for your modern ho
Studentka, która dopiero rozpoczyna samodzielne życie, młoda, pracująca mężatka czy rencistka... Wszystkie te kobiety łączy jedno – konieczność zaplanowania wydatków: porównania stanu własnych dochodów z koniecznymi do wykonania opłatami i dążenie do "oszczędzania".

Choć przeciwnicy schematów mogą nazwać ten sposób myślenia stereotypem, prawdy są dwie: o budżet domowy trzeba dbać i nadal najczęściej robią to kobiety.

Pensja (lub inne świadczenia), rachunki, wydatki i ewentualne kredyty to najważniejsze elementy domowego budżetu. Zarządzanie finansami jest niełatwe i wiedzą o tym wszyscy, którzy mieli z takim planowaniem do czynienia.
- Problem pozornie nie istnieje, gdy na wszystko wystarcza nam pieniędzy – mówi Agata Brucko-Stępkowska, prezes Futuro Finance, firmy która wprowadziła na rynek produkt Financial Care, wspierający m.in. planowanie kluczowych wydatków w domowym budżecie. – Gorzej jest, kiedy nasze wpływy są mniejsze niż bieżące potrzeby i musimy wybierać oszczędne rozwiązania.

Bardzo wielu Polaków żyje z miesiąca na miesiąc, nie oszczędza, nie myśli o inwestycjach i tworzeniu tzw. zaplecza finansowego na starość. Tymczasem zdaniem fachowców – umiejętne gospodarowanie budżetem domowym pozwoliłoby na skuteczne zabezpieczenie nie tylko na "czarną godzinę", ale i na dalszą przyszłość, na przykład na zapewnienie lepszego startu własnym dzieciom.

- Finanse domowe są jak zarządzanie małą firmą – wyjaśnia A. Brucko-Stępkowska. – Dlatego na rynku pojawia się wiele produktów i usług ułatwiających sprawne poruszanie się po świecie finansów. Wydawane są poradniki, istnieją programy komputerowe, które elektronicznie pozwalają planować wydatki. Specjalnie w tym celu powstały także niedrogie pakiety usług doradców finansowych, które uwzględniają takie potrzeby klientów, jak właśnie planowanie domowego budżetu. Powstają nowe usługi adresowane dla zapracowanego klienta, który otrzymuje pomoc niemalże natychmiast - za pośrednictwem sieci internetowej lub telefonicznej, tak jak w przypadku Financial Care.

Panie są najczęściej doskonale zorientowane w finansowej rzeczywistości domowej. Decydują o finansach i postrzegają rodzinne fundusze w dłuższej perspektywie czasowej.
Choć nierzadko w płaceniu bieżących rachunków wspiera je także partner, coraz częściej decydują się na pomoc specjalisty w umiejętnym planowaniu ważnych wydatków rodzinnych. Oczywiście nie mówimy tu o bieżących potrzebach (zakupie nowej pary butów czy wyprawki do szkoły dla dzieci albo zaplanowaniu wakacyjnego urlopu) – tylko o optymalizacji potrzeb, zysków i przewidywaniu dużych kosztów w przyszłości.

Naturalna tendencja do zabezpieczania swych finansów na przyszłość od dłuższego już czasu rozwija się na Zachodzie. Doradztwo w zakresie planowania wydatków, budżetu domowego lub dobrego gospodarowania nadwyżkami budżetowymi to jeden z głównych trzonów działalności firm finansowych u naszych zachodnich sąsiadów.
Zaczerpnięte z: Level UP
18/07/12, 10:41:31
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.