Leasing operacyjny vs leasing finansowy

Leasing operacyjny to umowa krótkotrwała, odwrotnie niż leasing finansowy, który trwa raczej dłużej. Po zakończeniu tego pierwszego leasingowany przedmiot przechodzi w ręce innego właściciela, po zakończeniu drugiego – zostaje w rękach leasingobiorcy. Czym jeszcze różnią się od siebie obie umowy?

Leasing operacyjny traktowany jest przez prawo jako usługa. Oznaczapodatek (czytaj też podstawa składek na urlopie wychowawczym)że podatek od transakcji płaciliśmy na terenie państwa unijnego, w którym leasingodawca miał siedzibę swojej firmy(co miało znaczenie w momencie gdy zagraniczne stawki VAT były niższe).

Tak było do momentu nowelizacji ustawy o VAT, która mówi, że polski leasingobiorca podlega polskim regulacjom. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, w której nie jesteśmy podatnikiem VAT, albo gdy sam leasing przeznaczony jest do osobistych celów nas samych bądź naszych pracodawców. Gdy obejmuje nas stara zasada, podmiot zagraniczny wystawia nam fakturę na zawartą umowę + fakturę zawierającą odlipodatek (czytaj też aktualne stawki zus)uż podatek VAT.
Zaczerpnięte z: ifirma.pl
19/10/23, 15:07:15
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.