Efektywne metody oceniania podwładnych

Profesjonalny personel firmy lub instytucji to zespół osób, które posiadają kwalifikacje i doświadczenie, aby zajmować stanowiska, które zostały im powierzone. Poza tym kadra pracowników to osoby, które dążą do rozwoju, samokształcenia i rozszerzania zasobu wiedzy. Potrafią ze sobą współdziałać dla dobra organizacji, są elastyczni i produktywni. Aby przekonać się, czy pracownik dobrze wykonuje powierzone zadania, pracodawcy dokonują oceny pracowników.
Rzetelnie przeprowadzona ocena pracownika (przeczytasz tutaj) przekazuje przełożonemu danych, nie tylko na temat wykonywanych przez podwładnego zadań, ale i całej instytucji. Oceniając pracownika, pracodawca lub przełożony uwzględnia ogół jego zachowań podczas wykonywania obowiązków oraz to, w jaki sposób układają się jego relacje ze współpracownikami – ocenie podlega kultura osobista i umiejętność współpracy w zespole. Ocena pracownika ma na celu motywowanie oraz pomoc pracownikom we właściwym funkcjonowaniu w organizacji. Dzięki analizie wyników i informacji zwrotnej, pracownik może skorygować negatywne zachowanie.

Niekiedy wyniki ujawniają niewłaściwy dobór osób na poszczególne stanowiska albo wskazują na brak zaangażowania pracownika, co może być przyczyną zwolnienia. Formy oceny pracowników to: ranking, ocena parami, ocena opisowa lub samoocena.

Przedstawiana porada jest dla Ciebie użyteczna? W takiej sytuacji poznaj poza tym inne tego typu artykuły i przeczytaj więcej wskazówek tutaj (www.psmtechnik.pl/reklamy-swietlne,8,pl).

Można wyróżnić dwa rodzaje oceny: ocenę bieżącą i okresową. Ocena bieżąca jest oceną nieformalną. Pracodawca może dokonywać jej każdego dnia podczas obserwacji sposobu wykonywania powierzonych pracownikowi zadań. Natomiast ocena okresowa jest sformalizowana i przeprowadza się ją zwyczajowo corocznie lub dwa razy w roku. Ocena okresowa stanowi zasadnicze narzędzie zarządzania zasobami ludzkimi. Do jej przeprowadzenia służą procedury i ustalone wcześniej narzędzia. Procedury oceniania są jawne, oraz przejrzyste dla pracowników.

rachunki
Opracowanie: kate hiscock
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Aby ocena pracowników mogła spełniać wymagania efektywności i skuteczności, ocenianie powinno bazować na wcześniej ustalonych zasadach. W związku z tym w wielu firmach i instytucjach wprowadzono system oceny pracowników (ciekawy artykuł). Jest to zbiór przyjętych przez organizację norm i zasad wzajemnie ze sobą powiązanych. W skład systemu oceny pracowników wchodzą poniższe elementy oceniania: cele, zasady, kryteria, podmioty, techniki, częstotliwość i procedury. Jednym z celów wprowadzenia systemu oceniania przez korporację jest podniesienie poziomu pracy pracowników, a w razie potrzeby wysłanie ich na dodatkowe szkolenie.


Następne artykuły

Okresowa ocena postawy pracownika

Spotkania biznesowe
Opracowanie: SCA Svenska Cellulosa Aktiebolaget
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Od dawna wiadomo, że na sukces całego przedsiębiorstwa muszą złożyć się efekty pracy poszczególnych pracowników. Im większa zaś firma, tym tych jednostek więcej. Przy dużej liczbie zatrudnionych trudniej jest ich pilnować i obserwować ich indywidualne wyniki. Żeby to osiągnąć, wprowadzona została tak zwana ocena pracowników. Dokonuje się jej na wiele sposobów, które odznaczają się różnorodną skutecznością.

W literaturze przedmiotu wyróżnić można różne typologie celów oceniania. Najogólniej wyróżnić można dwa cele: doraźny oraz długofalowy. Pierwszy z nich, ma służyć motywowaniu pracownika – polega na udzieleniu pracownikowi informacji zwrotnej na temat wykonywanej przez niego pracy. Drugi służy do określenia drogi awansu, planowania dalszej kariery, doskonalenia zawodowego, przyznawanych awansów i premii. System oceny pracowników przydaje się w dużych i małych instytucjach. Właściwie opracowany i dopasowany do firmy wspomaga proces efektywnego zarządzania organizacją.
21/08/06, 07:40:31
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.