Co decyduje o VAT

Aby zostać podatnikiem VAT, trzeba działalność prowadzić samodzielnie. Niestety pojęcie „samodzielność” wciąż budzi wiele wątpliwości.

Jak podkreśla Marcin Zawadzki, specjalista w Ernst & Young, w praktyce nie jest do końca jasne, gdzie przebiega granica, za którą działalność zaczyna nabierać przymiotu samodzielności. W świeżym rozstrzygnięciu WSA w Warszawie (sygn. akt VIII SA/Wa 208/11) jako jeden z pierwiastków świadczących o samodzielności NZOZ rzeczono działanie jako pracodawca.

– Stanowisko wyrażone przez WSA jest nadmiernie uproszczone, by traktować je jako regułę – mówi ekspert.

Dodaje, że np. oddziały polskich przedsiębiorstw mogą być samodzielnymi pracodawcami i płatnikami PIT dla swoich pracowników. Nie oznacza to jednak, że są one odrębnymi podatnikami VAT. Dla określenia, czy dana działalność jest na tyle samodzielna, by uznać ją za działalność prowadzoną przez podatnika VAT, trzeba więc sięgnąć głębiej. Marcin Zawadzki proponuje, aby wziąć pod uwagę wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE oraz NSA, w których podkreślano, że działalność nie jest samodzielna, jeśli m.in. jest prowadzona przy użyciu infrastruktury i organizacji wewnętrznej podmiotu, na rzecz którego jest wykonywana. Oznacza to, że zasadnicze jest ustalenie, czy prowadzący działalność ponosi także ryzyko ekonomiczne, jak i cywilnoprawne.

– Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, kiedy działalność jest samodzielna z perspektywy VAT, a kiedy nie – ostrzega Marcin Zawadzki.

Jego zdaniem każda sytuacja musi być analizowana odrębnie z uwzględnieniem różnych czynników. W tym kontekście ciekawym przykładem są samorządowe zakłady budżetowe czy jednostki budżetowe, których samodzielność prowadzenia działalności od zawsze budzi kontrowersje.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości -podatek (czytaj też podpis elektroniczny)k vat
Zaczerpnięte z: ifirma.pl
20/04/07, 07:14:02
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.