Okresowa ocena postawy pracownika

Od dawna wiadomo, że na sukces całego przedsiębiorstwa muszą złożyć się efekty pracy poszczególnych pracowników. Im większe zaś przedsiębiorstwo, tym pracowników więcej. Przy dużej liczbie zatrudnionych niełatwo jest ich pilnować i obserwować ich jednostkowe rezultaty. Żeby do tego dojść, sporządzona została tak zwana ocena pracowników. Wykonuje się ją na wiele sposobów, które odznaczają się zróżnicowaną skutecznością.
Wiadomo jednak, że taka ocena, wykonana z dużą starannością, przyniesie oczekiwane rezultaty. Szacuje się, że większa część polskich przedsiębiorstw wprowadziła już tę metodę i z powodzeniem ją stosuje. Podstawowym typem jest tak zwana ocena okresowa pracownika . Jak sama nazwa oceny wskazuje, że jest to typ oceny wdrażanej regularnie. W zdecydowanej większości firm dokonuje się jej raz do roku, rzadziej raz na półrocze.

Następne artykuły

Powyżej półtora tysiąca przedsiębiorców korzysta z oprogramowania SAP

szkolenie SAP
Opracowanie: alexvllv
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Zakup gotowego oprogramowania dla firm jest niezbędnym elementem rozwoju wszystkich zakładów. Kiedy na początku zarządza się niewielką firmą, oczywiście zwykle specjalistyczne oprogramowanie nie jest wcale do niczego potrzebne – możliwość dogadania się z koleżanką siedzącą przy tym samym biurku zwykle w zupełności wystarcza.


dwoje ludzi na korytarzu
Opracowanie: Dell Inc.
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Oceny pracowników zdecydowanie przynoszą wymierne korzyści dla przedsiębiorstw i ich zarządu. Dostarczają bowiem cennych informacji dotyczące zatrudnionych osób, ich cech charakteru i umiejętności. W oparciu o wyniki takiej oceny planuje się dalsze czynności, zależne od tych wyników. Może to być między innymi awans dla pracownika, u którego ocena pokazała duży wkład w pracę i lepsze efekty niż u innych. Kontrole takie mogą również zakończyć się wypowiedzeniem lub uszczupleniem płacy. Dlatego okresowa ocena zazwyczaj oznacza dla pracowników większy stres (zobacz zarządzanie stresem w organizacji) i poczucie niebezpieczeństwa. Oprócz tego na podstawie wyników oceny przedsiębiorstwo może zorganizować system szkoleń lub posłać określonego pracownika na warsztaty z zakresu, w jakim jego zdolności są zbyt małe.

Niezwykle charakterystycznym typem oceny pracownika jest tak zwana ocena 360 stopni . Opiera się ona na zbieraniu opinii dotyczących danego pracownika od osób z jego bliskiego otoczenia w firmie. W rezultacie zyskuje się szczegółowy obraz danego pracownika z perspektywy innych pracowników i przełożonych. Co istotne, ocena tego rodzaju obejmuje również wypowiadanie się podwładnych o przełożonym, co ma często ogromne znaczenie dla dalszej sytuacji przedsiębiorstwa. Z takich dokładnych ocen można Zazwyczaj uzyskać sporo informacji na temat wkładu danej osoby w pracę przedsiębiorstwa.
19/09/06, 00:00:06
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.