Szara strefa – ilu przedsiębiorców w niej działa?

Szara strefa
Opracowanie: www.sxc.hu
Zaczerpnięte z: www.sxc.hu
Badanie polskiego biznesu, przeprowadzone przez serwis wyborcza.biz oraz firmę 4P Research Mix pokazało, że co czwarty przedsiębiorca działał lub działa w szarej strefie. Najczęściej zatajali oni prawdziwe obroty, nielegalnie zatrudniali pracowników lub nabywali towar bez paragonów.

Wyniki wskazują, że polska szara strefa oscyluje wokół 25% PKB.

Jeżeli zaciekawił Cię taki artykuł, poznaj dodatkowe informacje na ten temat. Najlepiej sprawdź sam gwarancje wadialne, znajdziesz tutaj podobne wiadomości.

Jest to wynik o 10% większy niż stanowi średnia dla Europy.

Co powoduje takie działania? Badani podają, że wysokie koszty prowadzenia działalności oraz wszechobecna biurokracja. Prawie jedna czwarta z nich traktuje szarą strefę jak coś normalnego. Taki sam procent respondentów uważa, że szara strefa jest dobrym sposobem na ciągłość rynkową firmy. Z kolei 43% badanych uważa szarą strefą za coś złego. Wielu z nich kontrakty przemknęły przed nosem ponieważ zlecone zostały firmom z owianej złą sławą strefy.

Kto odpowiada za istnienie szarej strefy? Lista cięgnie się od samej góry, aż po sam dół – menedżerowie, pracownicy – wszyscy. W pewnych branżach np. budownictwie, handlu detalicznym czy usługach medycznych, „przyzwolenie” na działalność w szarej strefie jest większe niż w innych. Wpływy szarej strefy mogły by zmniejszyć się wraz z obniżeniem podatków – tak przynajmniej twierdzą przedsiębiorcy.
Zaczerpnięte z: Stylownik
24/02/25, 07:04:04
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.