Kryzys nam nie straszny

Powyżej 90 proc. małych i średnich firm finansuje interesy ze środków własnych. Prawie połowa sięga po kredyt, co trzecia po leasing, a co dziesiąta po fundusze unijne - wynika z badań TNS Pentor.

Kryzys zajrzał firmom w oczy, toteż kredytów i innych sposobów finansowania inwestycji unikają jak ognia. Biznesmeni - a jest ich w naszym kraju ok. 1,7 mln - obawiają się, czy w przyszłości będą w stanie spłacać raty (zobacz forsel) kredytowe czy leasingowe - takie wnioski można wydobyć z raportu "MŚP pod lupą" stworzonego przez specjalistów Europejskiego Funduszu Leasingowego (badania przeprowadził TNS Pentor).

Niepewna przyszłość powoduje, że inwestycje, a więc np. zakup maszyn i urządzeń, sprzętu IT, pojazdów czy know-how, firmy finansują przede wszystkim z oszczędności - po środki własne sięga aż 92 proc. firm.

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że we wrześniu 2011 r. na lokatach firmy trzymały aż 183 mld zł. W ciągu roku firmowe oszczędności urosły o 14 mld zł, czyli o 8 proc., a od początku kryzysu finansowego (symboliczna data to wrzesień 2008 r.), zwiększyły się o prawie 30 proc.

Artykuł powstał we współpracy z - ceidg
Zaczerpnięte z: ifirma.pl
21/01/06, 07:23:02
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.