Gdzie opłaca się oszczędzać, gdy maleją zyski z lokat?

Warunki oferowanych obecnie lokat coraz częściej rozczarowują klientów. Z danych zebranych przez Expandera wynika, że przeciętne oprocentowanie w przypadku okresu 3-miesięcznego to już tylko 3,64%. Obecnie wyłącznie nieliczne banki dają odsetki wyższe niż 5%. Coraz więcej klientów zastanawia się więc, gdzie szukać alternatyw dla lokat.

Oprocentowanie lokat bardzo mocno spadło w ostatnich miesiącach. W przypadku depozytów na okresy nie przekraczające roku pozostały już tylko pojedyncze oferty z oprocentowaniem powyżej 5%. Dodatkowo jeśli już trafimy na taką ofertę, to warto uważnie się jej przyjrzeć. Większość z nich wiąże się bowiem z koniecznością skorzystania z dodatkowych produktów banku. Mogą to być również depozyty z oprocentowaniem zmiennym, które w każdej chwili może zostać obniżone.

Przeciętny klient banku może jednak liczyć na odsetki (zobacz ustawowe odsetki) znacznie niższe niż wspomniane 5%. Jeśli chce ulokować swoje pieniądze na okres 3 miesięcy, to oprocentowanie jego lokaty wyniesie około 3,64%. Nieco więcej można uzyskać decydując się na dłuższy okres - w przypadku pół roku przeciętne oprocentowanie wynosi 3,75%, a na lokatach rocznych 3,97%.

Finanse, produkty strukturyzowane, ranking
Opracowanie: Expander
Zaczerpnięte z: Expander
Warto też wspomnieć, że oferty poszczególnych banków są obecnie bardzo zróżnicowane. Obok ofert takich jak 5,1% w FM Banku czy 5% w Meritum Banku, funkcjonują również takie jak 1% w Banku Pekao (lokaty 3-miesięczne).

Wejdź na ten link i zobacz więcej dokładniejszych informacji odnoszących się do prezentowanego tutaj tekstu. Niewątpliwie jest on bardzo emocjonujący.

Oznacza to, że wpłacając 10 000 zł na lokatę 3-miesieczną w zależności od banku możemy uzyskać 103,28 zł (FM Bank) odsetek lub tylko 20,25 zł (Pekao). Jeśli więc spotkamy się z niskim oprocentowaniem, warto sprawdzać czy wynika ono ze spadku stóp procentowych czy też z tego, że bank po prostu na słabą ofertę lokat.

Dla wielu oszczędzających przywykłych do oprocentowania wynoszącego (w ubiegłym roku) czasem ponad 6,5%, nawet najlepsze obecne oferty są nieatrakcyjne. To grono niezadowolonych będzie się zapewne jeszcze powiększało po kolejnych obniżkach stóp. Takie osoby coraz częściej szukają innych produktów, które przynoszą wyższe zyski. Nierzadko lokaty zastępują oni np. funduszami inwestycyjnymi. W takim przypadku warto jednak zachować ostrożność. Nie tylko nie gwarantują one określonego zysku, ale mogą też przynieść straty.

Znacznie lepszą alternatywą dla lokat wydają się produkty strukturyzowane. Są one bezpieczniejsze od funduszy, gdyż zwykle dają gwarancję zwrotu zainwestowanych środków. Dodatkowo oferują szansę na atrakcyjne zyski. Zakończone w ostatnim czasie produkty przynosiły bowiem stopy zwrotu przekraczające nawet 10% w skali roku. Jak na bezpieczny produkt jest to rewelacyjny wynik. Trzeba dodać, że zwykle są to produkty długoterminowe, nawet kilkuletnie, więc nie zastąpimy nimi np. 3-miesięcznej lokaty.
Zaczerpnięte z: Żarówka PR i Marketing
Opracowanie: Jarosław Sadowski
21/11/18, 07:02:04
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.