Przewodnik dla księgowej

Co roku tysiące młodych ludzi podejmuje pierwszą pracę. Nie istotne, czy jest to dorywcze zajęcie na umowę o dzieło, czy umowa o pracę (ciągle duża rzadkość), młody pracownik powinien poznać kilka ważnych informacji, związanych z światem podatków. Są wszakże na świecie 2 rzeczy, których nie można uniknąć: podatki i zgon.

Każdy nowy pracujący mocno się zdziwi, gdy ujrzy, ile kasy zabiera się z jego wynagrodzenia.

PIT 36 – wyjaśnijmy skrót: Personal Income Tax. Taką daninę musi płacić każdy mieszkaniec Polski, który nie ma firmy. Ale co zmienia tu dwucyfrowa liczba? To łatwe, jest to odnośnik do formularza , który wysyła się Urzędowi Skarbowemu. O ile płacisz podatek (czytaj też ryczałt samochodowy) dochodowy samodzielnie, musisz wypełnić właśnie ten dokument.
Dokumenty
Opracowanie: www.sxc.hu
Zaczerpnięte z: www.sxc.hu
PIT 37 – ten kwestionariusz jest odpowiedni dla zatrudnionego, za którego składki i podatki wysyła pracodawca. Przykry dowód na podejrzliwość w stosunku do człowieka, bo mimo faktu, że zatrudniający płaci podatki, jest przymus, by osobiście udokumentować dochody i należną daninę. Zobacz więcej na – jak już pewnie zwróciliście uwagę, literka T zwykle reprezentuje wyraz Tax. Pozostałe 2 słowa to Value Added. Jest to danina pośrednia, którą uiszcza każdy, kto płaci za jakikolwiek artykuł w sklepie. W naszym kraju obowiązuje parę stawek należności VAT, najwyższa to dwadzieścia trzy procent.

Akcyza – to specjalna danina, która przynosi budżetowi państwa naprawdę wielkie przychody. Akcyza to powód, dla którego benzyna i wódka są tak drogie.


Następne artykuły

Praca dla studentów - jak ekspresowo odnaleźć atrakcyjne oferty pracy?

praca dla studenta
Opracowanie: northmemphisctc
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Niezmiernie dużo studentów prócz nauki decyduje się podjąć pracę zawodową. Studia są rzeczą kosztowną i związaną z wieloma wydatkami, niezależnie od tego czy mówimy o studiach dziennych czy też zaocznych. Do tego wielu studentów uczy się poza rodzinnym miastem, toteż często muszą mieć pieniądze na mieszkanie oraz samodzielne utrzymanie się.

ZUS – ogromny urząd, który odpowiada za wypłatę wszelkiego gatunku świadczeń. To właśnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wypłacał lwią część twojej emerytury. Każda osoba, która jest zatrudniona na kontrakt o pracę, ma o tyle łatwiej, że pracodawca uiszcza odpowiednie składki do ZUSu.

Urlop – pożądana przez wielu rzecz, gwarantowana tylko w wypadku etatów. Zatrudnieni na tak zwanych kontraktach śmieciowych mogą o tym pomarzyć.
20/11/11, 07:22:12
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.