Początek prowadzenia firmy a rozliczenia roczne PIT

Zadaniem każdego biznesmena jest rozliczenie przychodów otrzymanych w ciągu roku podatkowego z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej oraz pozostałych źródeł - jeśli zostały uzyskane.
Mama i dziecko
Opracowanie: Haylee Sherwood
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com


banki
Opracowanie: Wheeler Cowperthwaite
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com


Zastosowanie właściwego zeznania rocznego uzależnione jest od wybranych reguł opodatkowania przedsiębiorstwa, które zostały zgłoszone do urzędu podatkowego. Dla każdej z dostępnych form opodatkowania skonstruowano odrębne blankiety służące do rozrachunku dochodów uzyskanych z odpowiednich źródeł. Powinniśmy również pamiętać, iż przy różnych metodach rozliczeń panują trochę odmienne zasady możliwych do potrącenia ulg.

Jeśli masz zamiar poznać tego typu temat bardziej i chcesz zbadać zagadnienie pod innym kątem, to więcej znajdziesz w ofercie (https://www.miejscakonferencyjne.pl/sale-konferencyjne/zakopane.html) artykułu, który przeczytasz w tym miejscu.

Rozliczenia roczne przy zasadach ogólnych według skali podatkowej PIT-36. Na pewno osoby rozliczające się na regułach ogólnych według skali muszą wykorzystać do rozliczenia dochodów z firmy zeznanie PIT-36. Co istotne, w konkretnym zeznaniu mogą być wykazane zyski otrzymane jedynie ze źródła objętego podatkiem progresywnym. Jest to korzystne wyjście dla przedsiębiorców pracujących również na etat w drugiej firmie, bo na jednym blankiecie muszą rozliczyć całość uzyskanych przychodów, a to znaczy o wiele mniej formalności.


Sporządzoną deklarację roczną co do zasady należy dostarczyć do należytego urzędu skarbowego do 30 kwietnia następnego roku podatkowego. Formularz przeznaczony jest też do rozliczenia dochodów dla jednostek rozliczających się razem z współmałżonkiem albo samotnie wychowujących dzieci. Odmienne rozliczenie roczne pit (zobacz pit 37 wstępnie wypełniony) wiążą podatników, którzy wyselekcjonowali liniowy podatek.
Co do zasady powinni oni rozliczyć przychody uzyskane z pozarolniczej działalności gospodarczej na formularzu PIT-36L. Co ważne, jeśli przedsiębiorca uzyskał dochody także z innych źródeł opodatkowania, wówczas musi rozliczyć je na odrębnych blankietach.
20/10/07, 16:42:10
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.