Pozostałe oferty w ofercie banków

Większość klientów banków korzysta tylko z opcji prowadzenia rachunku, założenia lokaty czy zaciągnięcia kredytu. Banki to jednak instytucje, których oferta jest o wiele szersza. Oferta tych instytucji dzieli się na tą skierowaną do klientów indywidualnych (wśród których wydzielono jeszcze klientów zamożnych, dla których tworzona jest oddzielna oferta) oraz na tą przeznaczoną dla spółek i przedsiębiorstw. Oprócz oczywiście prowadzenia konta, instytucje oferują grupę innych opcji umieszczenia pieniędzy w ich rękach. Pieniądze klientów są instytucjom bankowym potrzebne do prowadzenia działalności – udzielania pożyczek i kredytów, toteż każdy pieniądz na koncie banku jest wart znacznie więcej, niż by wynikało z jego nominału.

symbol zatrzymania pieniędzy
By: The JH Photography
Source: http://www.flickr.com
Domy maklerskie
Banki posiadają nierzadko swoje domy maklerskie. Z tego rodzaju domów korzystają użytkownicy, którzy pragną żeby ktoś obracał ich gotówka na giełdzie papierów wartościowych. Jest to ryzykowna inwestycja, wymagająca sporego doświadczenia i obeznaniu w sprawach rynku, więc wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług maklera. W obowiązki maklera wpisuje się kupno i sprzedaż papierów wartościowych, rozliczanie transakcji (www.bgz.pl/) i informowanie klienta o stanie jego aktualnych środków. Z tego rodzaju domów maklerskich korzystają też same banki, które nieznaczną część swojego dochodu przeznaczają na takie ryzykowne inwestycje. Dlatego instytucjom zależy na tym, żeby przyjmować dobrych maklerów
.

Przedsiębiorstwa źródłem gotówki
Szczególnie zamożnym segmentem bankowości jest ta przeznaczona dla przedsiębiorstw. Oferta lokat bankowych jest niezwykle duża: umożliwia lokowanie gotówki w kilku walutach, negocjowanie oprocentowania i dużo innych. Firmy mogą też wybierać z rozległej gamy pożyczek i kredytów. Znajdują się tam przykładowo pożyczki na bieżące działania, pożyczki na cele związane z inwestowaniem a także kredyty hipoteczne (kredyty hipoteczne dla firm). Konta dla właścicieli przedsiębiorstw także są znacznie bardziej rozbudowane, niż te dla klientów indywidualnych. Banki mają również sporo usług dotyczących księgowości – od prostych programów do obliczania wydatków, po oprogramowanie umożliwiające drukowanie faktur vat i inne przydatne użytkownikom dokumenty.
14/02/20, 12:30
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.