Wszystko, co powinieneś wiedzieć o przyszłej emerytury

Ze względu na burzliwe od jakiegoś czasu w naszym kraju dyskusje o wieku emerytalnym, coraz częściej słychać opinie pragnące szczegółowo zapoznać się ze specyfiką polskiego prawa emerytalnego. Dzięki różnorakim portalom umieszczonym w internecie z łatwością można obliczyć prognozowaną kwotę nadchodzącej emerytury.


wycena rezerw
Opracowanie: Rennett Stowe
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com


Czy dostanie nam się jednak coś więcej?


lokal do wynajęcia
Opracowanie: Hamner_Fotos
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com


Następne artykuły

Fartuchy kucharskie - strój ochronny stosowany od wielu dziesięcioleci

pomieszczenie magazynowe
Opracowanie: Litage Publishing
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Sporo grup zawodowych posiada swoje własne elementy ubioru. W wypadku licznych profesji jest to na pewno fartuch. Mimo że praktycznie wszystkie fartuchy spełniają te same funkcje, różnią się między sobą licznymi elementami.


Bez żadnych wątpliwości da się stwierdzić, iż by nie ubrudzić się podczas wykonywania danej pracy trzeba odpowiednio zabezpieczyć odzież - fartuch nadaje do tego idealnie.


pokój w hotelu
Opracowanie: Adrian Scottow
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com


Idzie tu naturalnie o prawach, jakimi są odprawy emerytalne i rentowe. Są to, zależne od długości pracy, długoterminowe świadczenia pracownicze. Uprawnienie to zatrudniony nabywa przez cały czas jego pracy w danej jednostce. Odprawa emerytalna mająca swoje uzasadnienie w Kodeksie Pracy potwierdza, iż pracującemu uprawnionemu do emerytury, przypada odprawa w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Jeżeli chodzi o urzędników państwowych, samorządowców, pracowników i urzędników służby cywilnej czy nauczycieli, odprawy emerytalne regulowane zostają właściwymi tym profesjom Ustawami. Więcej dodatkowych wiadomości przeczytasz pod tym linkiem . W tych wypadkachwarunkuje się wysokość odprawy emerytalnej od lat pracy zatrudnionego. Z kwestią odpraw emerytalnych bezpośredniopowiązana jest wycena rezerw pracowniczych. Jej bazą są reguły prawa pracy, regulaminów wynagrodzeń, układów zbiorowych, oraz dalszych ważnych umów zaistniałych pomiędzy zatrudniającym a pracownikiem- http://www.rezerwy24.pl/wycena_rezerw/. Wycena rezerw musi brać pod uwagę konieczne obciążenia zatrudniającego, które powstają z reguł prawnych aktualnych w dniu wyceniania rezerwy. W tym wypadku muszą one obejmować opłaty emerytalne i rentowe. Istnieją różnorodne metody szacowania wyceny rezerw. Z uwagi jednakże na poziom trudności tego zagadnienia warto przy tym skorzystać z pomocy aktuariusza lub specjalnych aplikacji eksperckich. Jednak przykładowa wycena rezerw musi zawierać obecny staż zatrudnienia, całkowitą ilość lat do przepracowania, zdyskontowaną podstawę wypłaty odprawy oraz ewentualność zatrudnienia pracownika wprzedsiębiorstwie do osiągnięcia wieku emerytalnego. Niestety, z uwagi na wielki poziom problematyczności dokonania obliczenia wyceny rezerw, pojawiają się liczne niezgodności z tym związane. Często dotyczą one zmiany wartości pieniądza w czasie.


Nie pozostawia wątpliwości, iż trzeba wiedzieć, kiedy przysługuje nam odprawa emerytalna i w jaki sposób obliczyć związaną z nią wycenę rezerw. Te informacje bowiem z pewnością zwiększają naszą wiedzę odnośnie uprawnień pracowniczych, pracując na nasze dobro.
19/06/07, 07:25:01
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.