Jak w rzeczywistości może wyglądać nauka na wydziale prawa w różnorodnych miastach?

Tegoroczni maturzyści, którzy są zainteresowani studiami prawniczymi mają do wyboru aż 16 różnorodnych wydziałów prawa na uniwersytetach państwowych. Ich propozycja kształcenia z roku na rok jest coraz bardziej bogata.


zysk
Opracowanie: Richard Leeming
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com


Pierwszy rok posiada charakter przygotowawczy. Dominują wtedy przedmioty wiążące się z historią, czyli prawo rzymskie, historia państwa, historia prawa i metodologiczne: procedury i pojęcia prawne, logika. W czasie kolejnych lat słuchacze szkół wyższych poznają poszczególne działy wiążące się z wiedzą prawniczą. Na drugim roku wykładane jest prawo karne, prawo cywilne, historia doktryn prawnych i prawo administracyjne. Na trzecim roku są z kolei takie przedmioty jak postępowanie cywilne, administracyjne czy też prawo adwokat prawo rodzinne warszawa administracyjne gospodarcze. Do najbardziej istotnych przedmiotów na 4 roku studiów prawniczych zaliczają się prawo handlowe, prawo pracy, prawo finansowe. W ramach konwersatoriów studenci podejmują się interpretowania prawa, rozważając w takiej sytuacji konkretne przypadki, czyli casusy. Na trzecim r. studiów studenci zaliczają proseminaria, które mają dać im fundament do ostatecznego doboru kierunku.


Proces kształcenia na wydziale prawa odbywa się w dwóch różnorodnych trybach. Z jednej strony słuchacze są zobligowani do zaliczenia zbioru przedmiotów obowiązkowych, zaś z drugiej posiadają prawo wybrania przedmiotów fakultatywnych w zgodności ze swoimi potrzebami wyznaczonymi przez charakter swojej pracy magisterskiej. Wszystkich studentów obowiązuje również lektorat dwóch obcych języków. Na bazie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, wszystkie decyzje odnoszące się do rekrutowania należą wprost do władz szkół wyższych. To od postanowienia ich senatorów zależy to, jakie będą konkretnie Zasady naboru kandydatów.


Następne artykuły

kiedy iść do lekarza medycyny pracy?

ekg
Opracowanie: speedoglyn1
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Kończysz studia wyższą, poszukujesz zatrudnienia, ale jej nie znajdujesz. Ilu z nas powinno się parafować pod tym opisem? Zapewne dużo i na pewno wielu z nas, owszem, skończyło szkołę wyższą, ale poza poszukiwaniem nie odnalazło wyśnionej pracy. Niestety, taka jest dola wielu młodych osób, jest to niejako znak naszych czasów. Jakie są czynniki tego stanu?


Z tego też powodu zależnie od danego wydziału prawa na danym uniwersytecie zaliczający studenci muszą się wyróżnić w Warszawie wiedzą z WOS, we Wrocławiu z geografii, zaś w Szczecinie muszą wyróżnić się informacjami z historii sztuki i matematyki.
23/04/12, 15:39:02
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.